Başkan Seçer, Ziraat Mühendislerı Odası'nın ‘Geleneksel Başak Balosu’na Katıldı: “Tarıma Desteği Her Yıl Artırarak Devam Ettireceğiz”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi tarafından düzenlenen ‘Geleneksel Başak Balosu’na katıldı.

26 Mayıs 2024 Pazar, 18:50
Başkan Seçer, Ziraat Mühendislerı Odası'nın ‘Geleneksel Başak Balosu’na Katıldı: “Tarıma Desteği Her Yıl Artırarak Devam Ettireceğiz”
-

Göreve geldiği ilk günden itibaren Mersin’de tarıma verdiği öneme değinen Seçer, “Küçük aile işletmeleri ve üretici kadınlar bizim hedef kitlelerimiz oldu. Bitkisel üretimden hayvancılığa kadar her alanda yaptığımız dokunuşlarla bölgenin tarımsal üretimine önemli katkılar yaptık. Desteklerimizi artırarak devam ettireceğiz” diye konuştu.
 
Ziraat Mühendisleri Odası üyelerine seslenen Seçer, projelerde ortaklaşma çağrısı yaparak, “Sizlerle iş birliği yapmak ve sizlerin bilgi birikiminden yararlanarak Mersin’e ve Mersin’deki üreticilerimize katkı yapmak isteriz” dedi.
 
Sultaşa Otel’de düzenlenen baloya Başkan Seçer’in yanı sıra; Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Prof. Dr. Okan Özkaya, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Başkanı Hamit İzol ve Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi üyeleri katıldı.
 
Seçer: “Ziraat mühendisliği kutsal mesleklerden biridir”
Meslektaşlarıyla birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Başkan Seçer, ziraat mühendisliğinin kutsal meslekler arasında olduğunu belirterek, “Üretim ve gıda olmazsa insan hayatı olmaz, devam etmez. Sadece bölgemizin ve ülkemizin değil; dünyanın şu anki sorunu, gıda, gıdaya ulaşım ve gıda arzı” dedi. Türkiye’de de en büyük sorun alanlarından bir tanesinin tarım sektörü olduğuna dikkat çeken Seçer, “Uzun yıllardır Türkiye’nin mevcut yapısı, koşulları, şartları, bölgeye ve dünyaya tarım ürünleri konusundaki yaptığı ihracat, ticaret gibi bütün bu önemli özellikler bir tarafa alınıp ülkemizde uzun boyutlu, sürdürülebilir, istikrarlı bir tarım politikası uygulandığını söyleyemeyiz. Ülkemiz verimli tarım topraklarına sahip bir tarım ülkesi. Toplumumuz tarım toplumu olarak değerlendirilir” sözlerine yer verdi.
 
Uygulanan yanlış politikalar nedeniyle üreticinin üretmekte sorun yaşadığını kaydeden Seçer, “Bundan sonraki süreçte Türkiye’nin, tarım sektörüne siyasal bakış açısıyla bakmayan ve işinin ehli yöneticiler tarafından yönetilmesini umut ediyorum. Uygulanan makro politikalar Türkiye şartlarına, toplumumuza uygun olursa uzun yıllardır sektörümüzün yaşadığı sorunlardan bir an önce çıkabiliriz” diye konuştu.
 
“Tarıma desteği her yıl artırarak devam ettireceğiz”
Mersin Büyükşehir Belediye olarak Mersin’de üretici için çalıştıklarını kaydeden Seçer, “Biz yerel yöneticiler olarak yetkilerimizden kaynaklanan gücümüzle tarım sektörüne de bütçe ayırabiliriz, projeler geliştirebiliriz ve destekler yapabiliriz. 2019 yılında göreve geldiğimiz günden bugüne kadar uygulamamız tam da bu anlayışta oldu. Özellikle küçük aile işletmeleri ve üretici kadınlar bizim hedef kitlelerimiz oldu. Bitkisel üretimden hayvancılığa kadar her alanda yaptığımız dokunuşlarla bölgenin tarımsal üretimine önemli katkılar yaptık. Her yıl da artırarak devam ettireceğiz” ifadelerine yer verdi.
 
Seçer’den ziraat mühendislerine iş birliği çağrısı
Ziraat Mühendisleri Odası üyelerine seslenen Seçer, projelerde ortaklaşma çağrısı yaparak, “Biz Büyükşehir Belediyesi’yiz, mutlaka her anlamda sizlere güç, cesaret ve güven verebiliriz. Çok iyi işler çıkarabilirsiniz, yeter ki bunu hep beraber isteyelim. Başkanımıza da zaman zaman söylediğim talebimi yineliyorum; sizlerle iş birliği yapmak ve sizlerin bilgi birikiminden yararlanmak isteriz. Beraberce Mersin’e, Mersin halkına ve Mersin’deki üreticilerimize katkı yapmak isteriz” dedi.
 
Prof. Dr. Özkaya: “Geleceğe dair umutlarımızı ve hedeflerimizi paylaşmak için toplandık”
Meslek büyüklerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Prof. Dr. Okan Özkaya, mesleği daha da ileriye taşımak için çalıştıklarını vurgulayarak, “Tarım hayatımızın her anında büyük bir öneme sahip olup, insanlığın varoluş tarihinden itibaren bugüne kadar stratejik bir sektör olarak bilinmektedir. Toprağın bereketini ve emeğin karşılığını görebilmek için her gün büyük özveriyle çalışan siz değerli meslektaşlarıma şükranlarımı sunmak isterim. Bugün burada yalnız mesleki başarılarımızı kutlamak için değil, aynı zamanda geleceğe dair umutlarımızı ve hedeflerimizi paylaşmak için toplandık” diyerek, eğlenceli de bir gece olmasını temenni etti.
 
Konuşmaların ardından Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Prof. Dr. Okan Özkaya tarafından Başkan Seçer’e plaket takdim edildi. Balo; müzik dinletisinin ardından sona erdi.
 

Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersin Büyükşehir Zabıtası Kent Huzuru İçin Çalışmalarını Titizlikle Sürdürüyor
Büyükşehir’den Kadınların Toplumdaki Rolünü Güçlendirecek Çalıştay
Mersin Büyükşehir’in Plajları Yenilenen Konsepti İle Sezona Hazır
Meski, Mersin’de Adım Atılmadık Mahalle Bırakmıyor, Vatandaşların Talepleri Can Kulağıyla Dinleniyor
Mersin Büyükşehir ‘Circular 5. Ulusal Çevre Ve Sanat Etkinlikleri’ni Düzenledi
Mersin Büyükşehir, Çocukların Kentte Gönüllerince Ve Mutlu Yaşayabilmesi İçin Çocuk Çalıştayı Düzenledi
Mersin Büyükşehir Ekiplerinden Kurban Bayramı Öncesi Çamlıyayla’da Mezarlık Temizlik Çalışması
Başkan Seçer, Halk Tv’de Küçükkaya’nın Konuğu Oldu; “Kentimizde Modern Şartlarda Hayvanların Bakımını, Tedavisini Ve İşlemlerini Yapıyoruz”
Meclis Başkanı Murat Kaya, Kurban Bayramı Ve Babalar Gününü Kutladı
Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke, Kurban Bayramı Ve Babalar Günü Dolayısıyla Bir Mesaj Yayımladı
27 Aralık ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Haber ,Hava Durumu