Karakılçık Buğdayından Elde Edilen Kilolarca Un Kadın Kooperatiflerine Hediye Edildi

Akdeniz Belediyesi’nin toprakla buluşturduğu, geçmişi 10 bin yıla dayanan ata yadigârı Karakılçık Buğdayının hasadı ve bir bölümünün işlenmesinden elde edilen kilolarca un, iki kadın kooperatifine hediye edildi.

23 Haziran 2023 Cuma, 06:01
Karakılçık Buğdayından Elde Edilen Kilolarca Un Kadın Kooperatiflerine Hediye Edildi
-

Akdeniz Belediyesi konferans salonunda gerçekleşen törende, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün, birkaç ay önce Homurlu’da (Yenitaşkent) deneme amacıyla toprakla buluşturduğu karakılçık buğdayı tohumundan elde edilen çuvallar dolusu un, Akdeniz Renkli Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Yeşeren Hayatlar Kooperatifi üyesi kadınlara ücretsiz teslim edildi.
Törene katılan Başkan Gültak, Karakılçık buğdayı üretimini gelecek yıl arttıracaklarının, Akdeniz’in daha yüksek kesimlerindeki toprakları da ata tohumuyla buluşturacaklarının altını çizdi.
Buluşmada bir konuşma yapan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Anadolu’nun gerçek buğdayı olan Karakılçık tohumunun, tamamen katkısız, saf ve GDO’suz olduğunu vurguladı; “Karakılçık buğday tohumumuz, içinde hiçbir kimyasalın veya ajanın olmadığı ata yadigârı bir buğday çeşidimiz. Ecdadımızdan bizlere kalan, geçmişi 10 bin yıla dayanan bu tohumu, işgal altında olan bir arazimizi önce işgalden kurtarıp sonra da toprakla buluşturmaktan, buğday başaklarını una dönüştürüp, hasatta söz verdiğimiz gibi kadın kooperatiflerimize teslim etmekten dolayı mutluyuz, gururluyuz” dedi.
“Bir kerelik iş değil, artık her yıl ekeceğiz”
Yaptıkları ilk deneme ekimiyle, Akdeniz ilçesinin sahillerinde de karakılçık buğdayını üretmenin mümkün olduğunu gösterdiklerini kaydeden Başkan Gültak, seneye ise ilçenin rakım olarak daha yüksek bölgelerde ata tohumunu toprakla buluşturup, daha yüksek oranda verim alacaklarını ifade etti. Başkan Gültak; “Bu iş böyle bir kerelik bir iş değil. Artık her yıl ekeceğiz ve daha yüksek verim elde edeceğiz. Farklı köylerden üreticiler ve hatta eşim dahi buğdayımızın tohumundan talep etti.
Ancak öncelikle tohumun üretimini arttırmayı hedefliyoruz. Öncelikle kadınlara verdiğimiz sözü gerçekleştirdik. Seneye, köylerde daha fazla verim alabileceğimiz arazileri ektiğimizde, hem kadınlara vereceğimiz un miktarı artacak, hem de isteyen üreticilere ata tohumumuzdan vermiş olacağız. Gelecek yıl yapacağımız üretimle, kadınların belki de 1 yıllık un ihtiyacını gidereceğiz. Bu sayede kooperatiflerimiz büyük bir maliyet kaleminden de kurtulmuş olacak” ifadelerini kullandı.
Anadolu’nun tamamen katkısız buğdayı…
Başkan Gültak, ata yadigârı karakılçık buğdayı tohumunun tamamen saf, katkısız ve GDO’suz olması nedeniyle çok sağlıklı bir buğday olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu; “Bu bir ön deneme idi, bitti. Seneye bunu daha da arttırarak, hem Akdenizli kadınlara, hem Akdeniz hem de ülkemize bir fayda sağlamış olacağız. Göreve geldiğimiz ilk günden beri kadınları önemsiyoruz. Çünkü Akdeniz’in kadınları unutulmuştu. Parkları, bahçeleri yoktu. Kurulmasına katkı sunduğumuz kadın kooperatiflerimiz büyüdü ve umduğumuzdan çok daha güzel yerlere ilerledi. Bu çok önemli bir başarıdır.”
“Kadınların talebi üzerine kültür sanat evlerimizin sayısını arttıracağız”
Akdenizli kadınların, kültür ve sanat evlerinde hem meslek öğrenip spor yaptığını, küçük çocuklarının da buralardaki kreşlerde eğitim aldıklarını anlattı. Başkan Gültak; “Akdenizli kadınlar, ayrıca kentimizin ve ülkemizin tarihi ve kültürel yerlerine ve kamplara geziye gidiyorlar. Kadınlar ve gençlerimiz, hem iş hayatına girmiş oldular hem de sosyal-kültürel hayatları değişti. Örneğin 72 yaşındaki bir kadın, kültür sanat evimizde okuma yazma öğreniyor. Bir diğer çiftimiz de birlikte kursa gelerek, aynı sırada oturarak okuma-yazma öğreniyor. Hep söylediğim üzere, kadın mutlu ise aile mutlu olur. Aile mutlu ise toplum mutlu olur. Toplum da mutlu olursa devlet mutlu ve huzurlu olur. Bu anlamda kültür evlerimizin sayısını da arttırıyoruz. Zira 3-4 ay içinde Akdeniz’de 5-6 tane daha kültür sanat evi açılacak” ifadelerini kullandı.
İki kooperatife kilolarca karakılçık buğday unu hediye edildi
Akdeniz’i değiştirip dönüştüren yerinde kentsel dönüşüm projeleri, spor yatırımları ve tesisleri, kültür sanat evleri, yeni yapılan park ve yeşil alanlar, gençler ile çocuklara sunulan eğitim desteği ve daha birçok hizmet ve projeden bahseden Başkan Gültak, konuşmasının ardından Homurlu’da toprakla buluşturan atalık Karakılçık Buğdayının işlenmesinden elde edilen çuvallar dolusu unu kadın kooperatiflerine hediye etti.

Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersin Büyükşehir Zabıtası Kent Huzuru İçin Çalışmalarını Titizlikle Sürdürüyor
Büyükşehir’den Kadınların Toplumdaki Rolünü Güçlendirecek Çalıştay
Mersin Büyükşehir’in Plajları Yenilenen Konsepti İle Sezona Hazır
Meski, Mersin’de Adım Atılmadık Mahalle Bırakmıyor, Vatandaşların Talepleri Can Kulağıyla Dinleniyor
Mersin Büyükşehir ‘Circular 5. Ulusal Çevre Ve Sanat Etkinlikleri’ni Düzenledi
Mersin Büyükşehir, Çocukların Kentte Gönüllerince Ve Mutlu Yaşayabilmesi İçin Çocuk Çalıştayı Düzenledi
Mersin Büyükşehir Ekiplerinden Kurban Bayramı Öncesi Çamlıyayla’da Mezarlık Temizlik Çalışması
Başkan Seçer, Halk Tv’de Küçükkaya’nın Konuğu Oldu; “Kentimizde Modern Şartlarda Hayvanların Bakımını, Tedavisini Ve İşlemlerini Yapıyoruz”
Meclis Başkanı Murat Kaya, Kurban Bayramı Ve Babalar Gününü Kutladı
Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke, Kurban Bayramı Ve Babalar Günü Dolayısıyla Bir Mesaj Yayımladı
27 Aralık ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Haber ,Hava Durumu